Na wiosnę sezon budowlano-remontowy rusza na dobre. Na placu budowy zawsze dużo się dzieje: wyrównanie terenu, przygotowanie elementów do zbrojenia fundamentów, montaż drewnianej konstrukcji dachu, przycinanie blachy... te wszystkie czynności wymagają odpowiedniego sprzętu, aby praca przebiegała sprawnie i bezpiecznie. Jakie narzędzia ręczne są potrzebne, żeby mury pięły się do góry?
Jeśli korzystamy z usług ekipy budowlanej, to zazwyczaj wyposażona jest ona we własny ekwipunek. Czasem jednak część prac na budowie wykonujemy samodzielnie lub też zatrudniamy osobno fachowców do poszczególnych zadań, do realizacji których potrzebne są konkretne rozwiązania. Cięższy sprzęt (jak np. betoniarka czy agregat malarski) możemy wówczas wypożyczyć, jednak popularne narzędzia ręczne przydadzą się nam nie tylko przy budowie, lecz także później do przeprowadzenia remontu oraz pielęgnacji działki. W jakie pomocne oporządzenie warto się zatem zaopatrzyć?
Narzędzia do prac ziemnych i demontażu
Pierwszy etap prac przy budowie domu to zazwyczaj roboty ziemne. Teren trzeba najpierw odpowiednio przygotować: wyrównać, wykonać wykopy pod fundamenty, pozbyć się pozostałości starych murów. Niezastąpione będą tu szpadel ogrodniczy nitowany oraz łopata piaskowa – to uniwersalne sprzęty, których nie powinno zabraknąć w żadnym garażu lub domku narzędziowym. Do usunięcia większych kawałków gruzu możemy natomiast wykorzystać oskard dwustronny i żebrowany łom budowlany – stalowe wyroby służące do wyburzania, rozbijania, kruszenia i podważania. Muszą być one solidne i wytrzymałe. Jakie rozwiązania wybrać? – Do wymagających prac z twardymi materiałami, przy użyciu dużej siły fizycznej najlepiej sięgnąć po wyroby, których części robocze są kute z wysokojakościowej stali i hartowane. Takie sprzęty ułatwiają wykonanie zadania, pracuje się nimi wygodnie i bezpieczne przez długie lata - doradza Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego firmy JUCO, polskiego producenta wysokiej jakości narzędzi ręcznych. W ofercie JUCO znajdziemy wyprodukowane w ten sposób narzędzia ręczne, które objęte są dożywotnią gwarancją.
Na placu budowy nie obejdziemy się też bez akcesoriów służących do demontażu różnorodnych elementów, np. drewnianych konstrukcji. Wszędzie tam, gdzie trzeba coś podważyć, wyłamać i wyjąć gwoździe, bezkonkurencyjny jest łom wyciągacz. To niezawodne narzędzie przy wszelkiego rodzaju pracach rozbiórkowych. W zależności od naszych potrzeb, możemy sięgnąć po model płaski lub odwrócony i dopasować jego długość do specyfiki zadania. Gdy do wbicia mamy drewniane lub metalowe pale, przyda się ciężki młotek kowalski, np. FIBERGLASS JUCO o wadze 3 lub 5 kg. Jego część robocza jest kuta, szlifowana, hartowana indukcyjnie i malowana, a trzon samoklinujący wykonany z włókna szklanego oraz pokryty wytrzymałym tworzywem. Antypoślizgowa, trójkomponentowa rękojeść z trwałej gumy daje natomiast pewny chwyt.
Narzędzia do prac montażowych
Budowa to najpierw pozorny chaos, z którego z czasem wyłania się nowy porządek. Po pracach demontażowych i uprzątnięciu terenu kolejny etap to więc montaż różnego rodzaju elementów, jak zbrojenia fundamentów, konstrukcja dachu i pokrycia czy też przygotowanie murów. Do przycinania np. prętów zbrojeniowych, zarówno w rękach fachowca, jak i majsterkowicza, niezastąpione są szczypce do cięcia drutu. Gdy potrzebujemy dociąć blaszane arkusze, dobre rozwiązanie stanowią natomiast nożyce do blachy. Najlepiej, jeśli tego typu narzędzia są kute w całości, z rękojeścią powlekaną PVC.
Żadnej budowy i remontu nie można wyobrazić sobie również bez młotka. Wbijemy nim gwoździe, ale też podbijemy przecinak murarski. Podstawowym sprzętem jest młotek ślusarski, a do wykonywania precyzyjnych prac warto także wyposażyć domowy warsztat w młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK, który posiada magnetyczną wstawkę do przytrzymywania gwoździ. Postawmy na solidne wyroby wysokiej jakości z poręczną rękojeścią. Waga młotka powinna być dopasowana do specyfiki zadania i do naszych potrzeb.
Dobrze dobrane narzędzia ręczne nie tylko ułatwią nam budowę wymarzonego domu, ale i pomogą przy jego późniejszych remontach, pracach ogrodowych oraz utrzymaniu posesji w dobrym stanie. Razem z elektronarzędziami i cięższym sprzętem, tworzą zgrany zespół i wzajemnie się uzupełniają. Dzięki ich wykorzystaniu, wiele działań możemy wykonać samodzielnie, odkrywając smykałkę do majsterkowania i przekazując ją następnie młodszym domownikom – od pokoleń dla pokoleń.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jakie-narzedzia-reczne-sa-potrzebne-na-budowie